ZondaCrypto – czy NAPRAWDĘ warto korzystać z giełdy? Wasze opinie

Każdy, kto pragnie zainwestować w wybraną kryptowalutę, musi prędzej czy później zdecydować się na otwarcie konta na giełdzie. ZondaCrypto  jest największą polską platformą umożliwiającą obrót wirtualnym kapitałem.

Rodzimą alternatywą dla zagranicznych korporacji. Jak założyć konto i zacząć zarabiać na skupie bitcoina? Poniższy artykuł to kompendium wiedzy w pigułce dla początkujących traderów. Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania nurtujące każdego nowicjusza oraz poradnik opisujący krok po kroku, jak dokonać pierwszej transakcji handlowej za pośrednictwem giełdy. 

aktualizacja 08-05-2023 – Zonda zmienia swoją nawę na ZondaCrypto

Krótka historia największej polskiej giełdy walutowej

Kto nie słyszał o Bitcoinie. Najsilniejsza na rynku kryptowaluta, której wartość na dzień 18. Maja wynosiła 166 808,95 złotych.(8) Inwestycje w BTC i inne pokrewne monety cyfrowe stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób prywatnych oraz firm decyduje się na przeniesienie części swego kapitału na rynki wirtualne. Największą i najpopularniejszą w Polsce giełdą walut cyfrowych jest ZondaCrypto. To zrzeszająca ponad 800 000 aktywnych użytkowników organizacja umożliwiająca handel kryptowalutami.

Geneza spółki sięga roku 2014, kiedy to firma rozpoczęła swoją działalność. Twarzą korporacji stał się jej dotychczasowy prezes Sylwester Suszek, persona aktywnie udzielająca się w mediach, przez co dobrze znana traderom i amatorom handlu wirtualnym pieniądzem. Według najnowszych doniesień medialnych i oficjalnego oświadczenia członków zarządu giełdy, jej wieloletni CEO pożegnał się z piastowanym stanowiskiem. Jednocześnie świat obiegła informacja jakoby do grona inwestorów ZondaCrypto miała dołączyć amerykańska firma z branży fintech. Tożsamość podmiotu pozostaje tajemnicą.(12)

Obecnie operatorem zarządzającym platformą jest stacjonujący w Tallinie BB Trade Estonia OÜ.(11) Regulowane przez polski rząd przepisy dotyczące kryptowalut wpłynęły na decyzję o zmianie adresu firmy. Automatycznie nasuwającym się pytaniem jest kwestia tego, jak owa przeprowadzka wpływa na klientów platformy? Oddziaływanie na graczy jest minimalne. Ogranicza się do akceptacji nowego regulaminu i polityki prywatności. Funkcjonowanie witryny nie uległo zmianie.

Dziś nad rozwojem ZondaCrypto czuwa sztab profesjonalistów z prężnie działającym działem support na czele. Codzienna praca speców od IT, developerów i fachowców od marketingu jest jednym z czynników napędzających sukces giełdy.

Czy ZondaCrypto jest godny polecenia? Opinie aktywnych użytkowników

Pierwszy kontakt ze światem kryptowalut może przyprawić o zawrót głowy. Interface giełdy tworzy szereg enigmatycznych wykresów, a słowniczek pojęć branżowych zawiera trudne do rozszyfrowania pojęcia. Jak odnaleźć się w rzeczywistości finansów wirtualnych? – działając spokojnie i sukcesywnie: krok po kroku. 

Użytkownik rozpoczynający przygodę z Bitcoinem staje przed szeregiem decyzji, które w przyszłości stanowić będą o jego sukcesie. Pierwszą z nich jest wybór giełdy. Następstwem popularyzacji altcoinów jest rzecz jasna wysyp platform oferujących ich kupno i sprzedaż. Co sprawia, że ZondaCrypto plasuje się na czele klasyfikacji? Brokerzy regularnie odwiedzający platformę i w pełni korzystający z oferowanych przez nią usług wymieniają kilka czynników, które sprawiają, że giełda jest godna polecenia. Przede wszystkim, jest to korporacja o silnej, ugruntowanej pozycji na rynku, co jest gwarantem bezpieczeństwa i płynności lokowanego na niej kapitału. Kolejnym ważnym dla rodzimych odbiorców czynnikiem jest możliwość wpłacania środków w złotówkach oraz prężnie działający, polskojęzyczny support.(6)

Jakie wady przypisuje się narodzonej w Katowicach giełdzie? Użytkownicy wytykają ZondaCrypto, że proponowane przez nich kursy kryptowalut bywają odmienne od tych, które obserwujemy na platformach międzynarodowych.(6) Niektórzy gracze zwracają też uwagę na złożone przez zarząd obietnice dotyczące modyfikacji i wprowadzenia innowacji na stronie, które nierzadko nie zostają dotrzymane w terminie.

Każda duża firma liczyć się musi z konstruktywną krytyką swoich użytkowników. Opinie zawsze będą podzielone. Dlatego warto wyrobić sobie własne zdanie, samodzielnie wypróbowując funkcjonowanie platformy. Założenie i prowadzenie konta na giełdzie nie kosztuje ani grosza, można więc poświęcić chwilę na sprawdzenie, co ma nam do zaoferowania i rozwinąć własny pogląd o marce.

Pierwsze kroki na giełdzie. Tworzenie bezpiecznego profilu

Zakładanie konta

Najprostszym sposobem na wejście w posiadanie altcoinów (kryptowalut), jest założenie konta na giełdzie ZondaCrypto  Wpisując w wyszukiwarkę internetową adres platformy https://zondaglobal.com/pl/ użytkownik zostaje przekierowany na stronę główną serwisu, umożliwiającą szybką i darmową rejestrację w serwisie.

źródło – https://zondaglobal.com/pl/

Po kliknięciu odpowiedniego odnośniku trader-nowicjusz zostanie poproszony o podanie adresu poczty elektronicznej, która będzie bazą dla nowego profilu. Nie obejdzie się też oczywiście bez zapoznania z regulaminem giełdy i akceptacji jego warunków. Jest to procedura właściwa każdej stronie www. Na podany e-mail zostanie przesłany link aktywujący nowe konto i potwierdzający tym samym tożsamość użytkownika.

źródło – https://auth.zonda.exchange/register

Aby pomyślnie dokończyć tworzenie konta, należy uzupełnić wszelkie niezbędne do korzystania z platformy dane, to znaczy wybrać indywidualny login, stworzyć silne, gwarantujące bezpieczeństwo hasło oraz kilkucyfrowy kod PIN. 

Ostatnim etapem rejestracji jest określenie obywatelstwa i wybór waluty fiducjarnej, którą użytkownik będzie operować w ramach korzystania z serwisu. ZondaCrypto oferuje wybór między czterema tradycyjnymi środkami płatniczymi:

 • PLN
 • EUR
 • USD
 • GBP

Monetą najczęściej wybieraną przez rodzimych inwestorów jest – bez niespodzianek – polski złoty.  Niezależnie od tego, na którą walutę padnie nasz wybór, staje się ona podstawą wszelkiego rodzaju transakcji dokonywanych za pośrednictwem platformy. Dopiero przelanie na konto środków pieniężnych umożliwia zakup wybranych altcoinów.

Uwierzytelnienie dwuskładnikowe

Zanim zdecydujemy się na przelanie środków na konto i kupno wybranych coinów, upewnijmy się, że budowany przez nas profil jest maksymalnie zabezpieczony przed działaniem cyberprzestępców. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe stanowi dodatkowe zabezpieczenie w trakcie logowania. Są to, najprościej rzecz ujmując, jednorazowe kody potwierdzające personalia właściciela. Zależnie od preferencji, mogą one być wysyłane na powiązany z giełdą adres mailowy lub generowane przez stworzoną do tego celu aplikację na smartfony Google Authenticator.(2) Aktywacja dodatkowej warstwy weryfikacji tożsamości uniemożliwia logowanie się przy użyciu samego hasła, co eliminuje możliwość dostępu do konta niepowołanych osób trzecich.

Uruchomienie wieloskładnikowego uwierzytelniania jest proste. Bezpośrednio po pierwszym logowaniu oczom tradera ukazuje się strona główna giełdy. Na samej górze widnieje zielony pasek będący odnośnikiem kierujących zainteresowane osoby do zawierającego filmik instruktażowy samouczka, pokazującego jak krok po kroku zabezpieczyć nowopowstały profil.

Jak zabezpieczyć swoje konto Zonda? Uwierzytelnianie z Google Authenticator

Weryfikacja konta

Okienko pop-up nawołujące do weryfikacji konta wyskakuje od razu po zalogowaniu do giełdy. Korzystnym posunięciem jest odłożenie tego etapu na później. Podczas procesu potwierdzającego tożsamość zastaniemy poproszeni o udostępnienie poufnych danych osobowych. Dlatego przed przystąpieniem do audytu, dobrze jest zadbać o maksymalne bezpieczeństwo, wprowadzając uprzednio opisane powyżej uwierzytelnianie dwuskładnikowe logowania.   

Mając pewność, że nasze personalia są odpowiednio chronione, możemy wrócić do weryfikacji konta. Kliknięcie znajdującego się w prawym, górnym rogu – tuż pod nazwą użytkownika – odnośnika wprawi w ruch machinę, która umożliwi pełną eksploatację możliwości oferowanych przez ZondaCrypto.

Przechodząc do strony właściwej, zostaniemy postawieni przed wyborem rodzaju konta. Istnieją dwie możliwości: osobiste bądź firmowe. Zależnie od preferencji, klikamy odpowiednią opcję, aby następnie udać się do kolejnej części procesu weryfikacyjnego.

System poprosi nas o podanie kontaktowego numeru telefonu i w dalszej kolejności o przesłanie danych potwierdzających personalia. Proces wymaga udostępnienia następujących dokumentów:

 • dowód osobisty lub paszport.
 • dokument potwierdzający adres zamieszkania np. kopię przelewu bankowego, rachunek za prąd lub wyciąg z konta bankowego.(4)

Należy zanotować, że ZondaCrypto akceptuje pliki jedynie w wybranych formatach: JPG, PGN lub GIF. Zaleca się uprzednie przygotowanie materiałów w odpowiedniej formie. 

Poniższy filmik instruktażowy krok po kroku ilustruje przebieg weryfikacji konta.

Weryfikacja konta na Zonda – YouTube

Czy weryfikacja jest konieczna? Tak. Bez przesłania dokumentów potwierdzających tożsamość nie będziemy w stanie wpłacić i wypłacać środków zgromadzonych w monetach tradycyjnych (PLN, EUR, USD, GBR), co w praktyce oznacza brak możliwości wymiany ich na kryptowaluty. Proces ma na celu ochronę pieniędzy lokowanych na platformie. Niezmiernie utrudnia podszycie się pod właściciela rachunku. Ponadto ZondaCrypto zobowiązany jest postępować zgodnie z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa AML (Anti-Money Laundering) zapobiegającymi praniu pieniędzy oraz KYC – Know your customer).

Trzy metody nabycia kryptowaluty na giełdzie

Kupno altcoinów to nic innego jak wymiana ich na tradycyjną walutę FIAT. Jakakolwiek transakcja winna być więc poprzedzona przelaniem pieniędzy na wirtualny portfel. Zasilenie konta możliwe jest na trzy sposoby:

 • tradycyjny przelew bankowy,
 • wpłata gotówki za pośrednictwem poczty,
 • przelew środków kartą płatniczą Visa lub MasterCard.(5)

Dokonanie pierwszego zakupu monet alternatywnych winno być poprzedzone wnikliwą analizą sytuacji gospodarczej i politycznej na świecie. Najistotniejsze wydarzenia warunkują bowiem wahania wartości kryptowalut. 

Jakiego coina kupić? Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Zonda oferuje możliwość nabycia między innymi:

 • Bitcoin (BTC)
 • Bitcoin Cash (BCC)
 • Bitcoin Gold (BTG)
 • Bitcoin SV (BSV)
 • Ethereum (ETH)
 • Litecoin (LTC)
 • Lisk (LSK)
 • GameCredits (GAME)
 • Dash (DASH)
 • Ripple (XRP)
 • Zcash (ZEC)
 • Kzcash (KZC)
 • iCoin (XIN)
 • Golem (GNT)
 • OmiseGo (OMG)
 • Augur (REP)
 • Basic Attention Token (BAT)

Osoba nowa na rynku powinna zacząć od wejścia w posiadanie najsilniejszych i bardzo płynnych walut, takich jak Bitcoin bądź Ethereum. Ryzyko związane z utratą inwestowanego kapitału jest minimalne, a w przypadku, gdy zdecydujemy się na sprzedaż, nie powinniśmy mieć trudności ze znalezieniem kupca.

Istnieją trzy metody kupna wybranych monet.

Transakcja z ceną ASK

Po zalogowaniu na konto zostajemy przekierowani do głównego okna giełdy. Centralna część menu umożliwia zawieranie transakcji. Prawa strona ekranu, oznakowana kolorem czerwonym zawiera oferty sprzedaży (ASK). Tutaj nabywca może pozyskać informacje na temat tego, ile monet jest na zbyciu i za jaką cenę można je zdobyć. Nie musimy kupować całości.

Umieszczona w lewym górnym rogu tabela opatrzona napisem chcę kupić, pozwala nam dowolnie manipulować liczbami. Tutaj wpisujemy kolejno cenę i interesującą nas ilość coinów, po czym w trzecim oknie pojawia się proponowana wartość transakcji. Zakończone sukcesem zakupy, monitorować można na bieżąco w zakładce dashboard.

Transakcja z ceną BID

Lewa część ekranu giełdy, opatrzona zielonymi ikonami to zbiór aktualnych propozycji kupna (BID). Zakładka działa na podobnej zasadzie jak sprzedaż ASK, jednak tutaj mamy możliwość wystawienia własnej oferty. Sami ustalamy ilość coinów i cenę interesującej nas waluty, wpisując ją w sekcji chcę kupić. Istnieje duża szansa, że w ten sposób uda się nam zawrzeć korzystniejszą umowę.

Szybka transakcja

Giełda oferuje jeszcze jeden sposób na nabycie BTC. Jeżeli zależy nam na błyskawicznym kupnie mamy możliwość skorzystania z szybkiej transakcji. Ulokowana w drugiej zakładce giełdy opcja, pozwala na określenie kwoty, jaką chcemy zhandlować, tak by algorytm strony automatycznie wybrał najkorzystniejszą w danym momencie propozycję.(3)  Jest to metoda idealna dla początkujących.

Czynniki warunkujące bezpieczeństwo kryptowalut

Przez serwery ZondaCrypto przepływa dziennie ogromna ilość pieniędzy. Pytanie o bezpieczeństwo lokowanych na giełdzie środków jest oczywiste. Właściciele platformy zapewniają, że wpłacane na nią monety nie są zagrożone. Weźmy pod lupę metody, których używa się, aby chronić nasz kapitał. 

Złożony proces rejestracji

Wspomniana wcześniej wielopoziomowa droga do założenia konta, to fundament warunkujący spokój naszego mienia. Stworzenie silnego hasła, aktywowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego i weryfikacja konta – to części składowe zmniejszające do minimum ryzyko, że udostępnione przez nas dane osobowe wpadną w niepowołane ręce.

Potwierdzanie akcji na koncie

Aktywowanie usługi pozwala na autoryzację każdej czynności, jaką decydujemy się wykonać za pośrednictwem konta giełdowego. Działa ona na zasadzie podobnej, jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dokonanie jakiejkolwiek zmiany lub domknięcie transakcji staje się możliwe dopiero po wpisaniu jednorazowego kodu weryfikacyjnego, wysyłanego na skrzynkę mailową bądź za pośrednictwem aplikacji Google Autenthicator.(2)

Ochrona środków pieniężnych

Wirtualne coiny przechowywane są offline, poza serwerami ZondaCrypto na tak zwanych cold walletach. Waluty fiat natomiast objęte są pieczą banków.(2)

Szyfrowanie

Cała platforma, począwszy od serwerów, na połączeniach skończywszy, jest kodowana. Oznacza to, że portfele, bazy danych, hasła i kopie zapasowe kont użytkowników są niezwykle trudnym łupem dla cyber-złodziei.(2)

Wszelkie przelewy, zarówno wychodzące, jak i przychodzące wymagają autoryzacji właściciela rachunku, a cała platforma oparta jest na poszanowaniu wspomnianych polityk AML i KYC, tłumiących wszelkie zabiegi związane ze sponsorowaniem terroryzmu i praniem pieniędzy.(2) Założyciele Zondy doskonale zdają sobie sprawę z wagi powierzonego w ich ręce kapitału i z odpowiedzialności, jaka wiąże się z jego utratą. Widoczne jest, że starają się zapewnić bezpieczeństwo giełdy na najwyższym poziomie.

Marże, prowizje i oprocentowanie. Realne koszty korzystania z Giełdy

Założenie i prowadzenie konta na giełdzie jest darmowe. Tutaj nie ma żadnych haczyków.

źródło – https://zondaglobal.com/pl/legal/zonda-exchange/tabela-oplat

Na czym więc zarabia Zonda? Każda transakcja, niezależnie czy chodzi o kupno czy sprzedaż coina, obciążona jest prowizją. Wysokość marży zależy od obrotów, jakie dane konto wykazało w przeciągu ostatniego miesiąca oraz od rodzaju zawartej oferty:

Prowizja MAKER

Naliczana w przypadku, kiedy nabywca tworzy nową propozycję kupna/sprzedaży – transakcję z ceną BID.  Wysokość odciąganej z konta kwoty waha się między 0,30 %, a 0,17%.(6)

Prowizja TAKER

Pobierana w przypadku, gdy użytkownik decyduje się na przyjęcie istniejącej, stworzonej przez innego tradera umowy – transakcja z ceną ASK. Cena, jaką przyjdzie zapłacić za dobicie targu, jest w tym przypadku wyższa i wynosi od 0,43 % do 0,25%.(6)

Z przedstawionej poniżej tabeli, będącej zestawieniem przykładowych wartości prowizji ZondaCrypto jasno wynika, że im większe obroty na naszym koncie, tym niższą marżę przyjdzie nam zapłacić. 

Tabela opłat i prowizji. Źródło https://zondaglobal.com/pl/legal/zonda-exchange/tabela-oplat

Zakładając profil na giełdzie bitcoinów należy pamiętać, że wpłaty i wypłaty środków również mogą być obciążone pewnymi kosztami. Jakich opłat powinnyśmy się spodziewać?

Wpłaty

Dokonywanie wpłat w większości kryptowalut jest darmowe. Minimalne opodatkowanie kapitału tradycyjnego rysuje się następująco:

PLN

 • Przelew bankowy – 0 PLN
 • Wpłata PLN Payment Technology w placówce Poczty Polskiej – 2% wartości przelewu (min. 5 PLN)
 • Minimalna wartość depozytu – 10 PLN
 • Wpłata kartą płatniczą – 2,99%, min. prowizja 10 PLN(7)

EUR

 • Przelew bankowy – 0 EUR
 • Minimalna wartość depozytu – 10 EUR
 • Wpłata kartą płatniczą – 2,99%, min. prowizja 2,50 EUR(7)

GBP

 • Przelew bankowy FPS – 0 GBP
 • Minimalna wartość depozytu – 5 GBP(7)

Wypłaty

Dochodząc do momentu, w którym decydujemy się podjąć zgromadzone na koncie środki, będziemy musieli uiścić prowizję o wysokości odpowiednio:

PLN

 • Przelew bankowy – 6 PLN
 • Wypłata PLN Payment Technology w placówce Poczty Polskiej – 1% (min. 20 PLN, max 120PLN)
 • Wypłata w bankomacie – 10 PLN (100 – 1000 PLN)
 • Wypłata na kartę płatniczą – 2,99%, min. prowizja 10 PLN(7)

EUR

 • Przelew bankowy SEPA – 0,1% (min. 1,5 EUR, max 150 EUR)
 • Przelew bankowy SEPA Instant – 2 EUR
 • Wypłata na kartę płatniczą – 2,99%, min. prowizja 2,50 EUR(7)

GBP

 • Przelew bankowy FPS – 2 GBP(7)

 Poniżej zestawienie opłat, jakie przyjdzie uiścić za pobór wybranych altcoinów.

Wartość opłaty za wypłatę. Źródło https://zondaglobal.com/pl/legal/zonda-exchange/tabela-oplat

Założenie konta na ZondaCrypto, jest dobrym rozwiązaniem dla nowicjuszy, którzy zaczynają inwestować na giełdzie. Największa w Polsce i Europie Zachodniej korporacja gwarantuje bezpieczeństwo wpłacanych nań pieniędzy i płynność nabytej monety. Zdań i opinii o firmie jest tyle, ilu użytkowników. Ostatecznie sami będziemy musieli je zweryfikować i wyrobić sobie własne zdanie na jej temat.

Źródła zewnętrzne

 1. https://zondaglobal.com/pl/legal/zonda-exchange/tabela-oplat
 2. https://www.google.com/intl/pl/googlefinance/disclaimer/
 3. https://zondaglobal.com/pl/kim-jestesmy
 4. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/bitbay-gielda-kryptowaluty-sylwester-suszek-odchodzi-dlaczego
Click to rate this post!
[Total: 29 Average: 2.8]

ZondaCrypto - opinie z forum:

 1. Ma ktoś doświadczenie z inwestowaniem na Zonda? Faktycznie warto zakładać konto?

 2. Czas weryfikacji konta (bez której nie jesteś w stanie praktycznie nic zrobić) trwa zbyt długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *