Czy w obecnych czasach lokata bankowa to dobry wybór?

Inwestowanie oszczędności jest coraz bardziej popularne. W dobie kryzysu ludzie chcą zabezpieczyć swój kapitał.  Formy inwestowania kapitału są różne. Można inwestować w nieruchomości, waluty, produkty strukturyzowane, czy wino. Jedną z najczęściej wybieranych i najbardziej znaną jest lokata bankowa. Jej popularność jest spowodowana głównie tym, że daje 100 % gwarancji, że oszczędności wzrosną, a nie zmaleją. Poza tym osoba, która zakłada lokatę już na początku wie, jaką kwotę otrzyma po zakończeniu lokaty. Oczywiście nie jest to dokładnie określona kwota. Ponieważ czynniki takie, jaki inflacja, czy stopa oprocentowania może wpłynąć na wysokość ostatecznej kwoty.

Poza tym nawet, jeśli bank ogłosi upadłość klienci banku nie tracą swoich oszczędności, ponieważ są objęte gwarancją. Banki oferują lokaty z różnym oprocentowaniem i na różne okresy. Mogą być lokaty krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Czym się kierować wybierając lokatę?

Po pierwsze lokata powinna być wysoko oprocentowana. Poza tym można wybierać spośród lokat ze zmiennym lub stałym oprocentowaniem. W przypadku lokat ze zmiennym oprocentowaniem wysokość ostatecznej sumy uzależniony jest od stopy oprocentowania. Istnieje jeszcze trzeci rodzaj lokaty, czyli lokata z oprocentowaniem progresywnym.

Cały okres lokaty jest podzielony na kilka mniejszych. Każdy następny okres jest wyżej oprocentowany. Warto też wybierając lokatę dowiedzieć się jak często kapitalizowane są odsetki. Im częściej tym lepiej. Poza tym warto się zastanowić na jak długo chce się swoje oszczędności zamrozić.

Jeżeli istniej możliwość, że będzie się niedługo potrzebowało swoich oszczędności warto zdecydować się na automatycznie odnawialną lokatę jednodniową. Jak widać wybór lokaty wbrew pozorom nie jest taki prosty i warto najpierw dobrze się zastanowić i przeanalizować swoją sytuację. Wtedy zmniejszy się ryzyko pojawiania się komplikacji.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]