Ile kosztuje sztabka złota, czyli inwestycyjne rekomendacje zakupowe. Opinie inwestorów

Jak wynika z różnych badań statystycznych, w Polsce coraz chętniej obywatele inwestują w złoto. Ten cenny metal zawsze był obiektem pożądania przez ludzi, ale zyskuje on na swoim znaczeniu najbardziej wtedy, gdy rynki finansowe stają się mocno niestabilne.

Taką sytuację mamy właśnie dzisiaj. Tradycyjne metody inwestowania w akcje, obligacje czy w rynek walutowy wiążą się z dużym ryzykiem. Na tym tle złoto prezentuje się jako bezpieczna przystań inwestycyjna, ale jedynie dla cierpliwych.

Inwestowanie w złoto – trendy na rynku

Nie bez powodu wspomnieliśmy na końcu o tym, że inwestowanie w złoto wymaga cierpliwości. Musicie mieć bowiem świadomość tego, że gdyby ktoś zainwestował dużo pieniędzy w złoto w roku 1980, to dzisiaj jego oszczędności byłyby podwojone. W międzyczasie jednak kruszec ten przeżywał swój kryzys. Jego cena rynkowa mocno spadało i, jeśli wtedy doszłoby do sprzedaży ze zwykłego strachu, nie byłoby zarobku, a pojawiłaby się strata.

Inwestując w złoto trzeba więc patrzeć na to długofalowo. Tutaj nie zarobimy z dnia na dzień, chyba, że będziemy mieli niewyobrażalne szczęście i cenny metal drastycznie zyska na wartości. Takie sytuacje mogą być jednak efektem raczej tylko i wyłącznie wybuchu wojny. Na pewno jednak już na długo przed groźbą wojny cena złota będzie na rynku windowana.

Istnieją jednak dwa podstawowe powody, dla których to warto zainteresować się takimi właśnie inwestycjami. Pierwszym z nich jest odporność tego kruszcu na zawirowania rynków. Złoto jest tak naprawdę przeciwieństwem tradycyjnego pieniądza. Gdy siła nabywcza pieniądza spada, wartość złota rośnie. Jeśli więc na świecie pojawia się kryzys gospodarczy czy finansowy, posiadacze złota zaczynają na tym zarabiać. Złoto dodatkowo „nie boi się” inflacji. Kiedy na przykład dzisiaj trzymanie pieniędzy na lokatach nie pozwala nawet na zarobek ponad poziom inflacji, tak złoto jest w tym przypadku dużo bardziej opłacalne.

Inwestowanie w złoto powinno być jednak traktowane bardziej, jako zabezpieczenie swoich finansów na przyszłość, na wypadek różnych nieciekawych zdarzeń, jakich jak wybuch wojny czy potężny krach na rynku. Wszystko wskazuje na to, że złoto jest obecnie niesamowicie niedowartościowane. Dlaczego tak się dzieje?

To efekt dość dziwnej polityki bankowej. Czy macie świadomość tego, że banki mają obowiązek fizycznego przechowywania jedynie 3,5% swoich pieniędzy? Jeśli trzymasz w banku 1000 zł i postanowisz tę kwotę wypłacić, bank fizycznie miał z tego jedynie 35 zł! Reszta jest Ci po prostu pożyczana. System opiera się na tym, że wcześniej czy później pieniądze te i tak wrócą do banku. Gdyby nagle 1/5 społeczeństwa postanowiła wypłacić wszystkie swoje pieniądze, zapanowałby chaos na niewyobrażalną skalę. Nie dziwcie się więc, że panuje tak silny nacisk na wyeliminowanie fizycznego pieniądza z rynku.

Teraz uwaga, identyczna sytuacja dotyczy złota. Tutaj także bank musi mieć z tego złota fizycznie jedynie 3,5%. Tzw. złoto papierowe rządzi współczesnym światem, a to oznacza, że jest ono niedowartościowane. Wystarczy poważniejszy kryzys, aby ceny kruszcu poszybowały w górę.

Złoto w jakiej postaci warto kupować?

O złocie można pisać długo, ale zajmijmy się teraz bardziej praktycznymi kwestiami, które na pewno też Was interesują. Złoto naturalnie można kupować tradycyjnie w sztabkach, zarówno takich naprawdę malutkich, jak i bardzo dużych. Inwestować można jednak również na przykład w złote monety czy w biżuterię. Co będzie lepszym rozwiązaniem?

Złoto każdemu na pewno kojarzy się ze sztabką. To przecież w takiej formie kruszec ten jest zabierany w filmach bankom przez złodziei. Niestety jednak o ile sztabka jest atrakcyjna wizualnie dla inwestora, tak nie zawsze będzie ona skuteczną inwestycją. Złoto w sztabkach zachowuje swoją wartość tak długo, jak długo na świecie panuje pokój. Gdyby doszło do wojny, sztabkę trudno będzie sprzedać na rynku, przez co jej wartość spadnie.

Pod tym kątem o wiele lepszym rozwiązaniem są monety, gdyż w czasach kryzysu to one staną się podstawowym środkiem płatności. Podobnie może być na przykład ze złotą biżuterią, choć i tak monety będą rozwiązaniem najlepszym.

Naturalnie pamiętajcie, że mówimy tutaj o przypadkach skrajnych. Złoto to złoto i jeśli tylko jest oryginalne, zawsze będzie bardzo dużo warte. Pamiętajcie o tym, aby świadomie kupować ów kruszec. Nie brakuje na rynku złota podrobionego. Sztabka może być wykonana z innego rodzaju metalu, jedynie z pozłacaną zewnętrzną warstwą. Nie ma ona niestety  żadnej wartości.

Aktualne ceny złota

Miarą tego cennego kruszcu jest tzw. uncja. Wartość rynkowa złota określana jest właśnie w uncjach i przeliczając ją na gramy, jedna taka jednostka to około 28 gram czystego kruszcu. Od początku roku 2019 (do końca marca) średnia cena kruszcu wyniosła 1305$. Minimalna cena w tym okresie wynosiła 1275$, a maksymalna 1349$. Jak widać nawet w tak krótkim, jak dla złota, okresie ceny bardzo mocno się wahają. Pamiętajcie jednak, że kupując złoto, będziecie musieli zapłacić za nie nieco więcej, niż jego faktyczna, aktualna wartość rynkowa.

Tutaj najbardziej opłacają się sztabki. Monety czy biżuteria, z racji swojej formy, są zwyczajnie sporo droższe, ale jak wcześniej wspominaliśmy, podczas kryzysu czy wojny ich wartość będzie ogromna. Zaprezentujemy Wam kilka przykładowych cen sztabek, monet oraz biżuterii, które można bezpiecznie zamówić na stronie mennicaskarbowa.pl.

  • złota sztabka 1g – 196,38 zł;
  • złota sztabka 5g – 894,67 zł;
  • złota sztabka 100g – 16574,65 zł;
  • złota moneta rok świni 1 uncja – 5469,29 zł;
  • złota moneta kanadyjski liść klonowy 1/10 uncji – 605,73 zł;
  • złoty krzyżyk próby 585 o wadze 0,48 g – 60 zł;
  • złota zawieszka próby 585 o wadze 1,34 g – 250 zł.

Opinie inwestorów

Inwestorzy zawsze byli, są i z pewnością będą podzieleni w swoich opiniach co do tego, czy inwestowanie w złoto jest opłacalne. Na złocie można zarobić najczęściej dopiero po wielu latach, kiedy na przykład inwestując na giełdzie pokaźny zarobek może pojawić się z dnia na dzień. Z drugiej strony inwestorzy zgadzają się co do tego, że inwestowanie w złoto jest po prostu bezpieczne. Mając trochę wolnych oszczędności, warto część z nich przeznaczyć na zakup złota, oczywiście zawsze z głową.

Gdzie warto kupić złoto inwestycyjne?

Pamiętacie, jak wspominaliśmy o podrobionym złocie? Zakup podrobionej biżuterii czy monet wydaje się bardzo realny, ale niestety dotyczy to również samych sztabek. Jeśli planujecie inwestować w ten cenny metal, powinniście go kupować ze sprawdzonego źródła. Jednym z lepszych miejsc na pewno będzie Mennica Skarbowa. To nie tylko szeroki wybór produktów ze złota, w tym sztabek, ale przede wszystkim gwarancja oryginalności. Wszystkie produkty są certyfikowane, wraz z informacją o tym, w której dokładnie mennicy zostały one wykonane.

Na koniec nasza drobna rada. Zawsze starajcie się dywersyfikować sposoby oszczędzania pieniędzy. Zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem wkładanie wszystkich swoich oszczędności w złoto. Można zainwestować sporą sumę, ale im więcej opcji pomnażania oszczędności wybierzecie, tym bezpieczniejsi możecie się czuć.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Wasze komentarze:

  1. Jakie monetki polecacie najbardziej, jeśli chodzi o zakup takich złotych? Ma to w ogóle jakieś znaczenie, które konkretnie się wybierze?

  2. Mam takie pytanie, czy ta strona mennicaskarbowa.pl zajmuje się także skupem złota, czy tylko jego sprzedażą. Jeśli skupuje to jak to się odbywa?

  3. ogólnie już dawno mam ochotę kupić trochę złota i oferta tej mennicy skarbowej wydaje się ciekawa, ale jak to jest dostarczane? Co się stanie, jak wydam kilka tysięcy złotych na złoto, a to zaginie?? Wiecie, jak to wygląda dokładnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *