Jak zarządzać budżetem domowym?

Jakże codziennym zjawiskiem w naszym kraju jest stały niedosyt pieniędzy. Na pewno pomimo wielu dobrych statystyk związanych z zarobkami wciąż sporo osób żyje na granicy dochodów zapewniających w miarę sensowny byt i w tych przypadkach naprawdę bardzo trudno jest o zaoszczędzenie paru złotych, aby mieć pieniądze nie tylko na przyjemności, ale także i wydatki nieprzewidziane.

Często jednak okazuje się, że stały niedomiar gotówki to efekt nieodpowiedniego zarządzania swoim budżetem domowym. Mało tego, to także jest często powód wpadania w spiralę zadłużenia, z której to wyjście może być naprawdę niesłychanie trudne. Czas więc lepiej przyjrzeć się swoim finansom, aby odpowiednio nimi zarządzać.

Ustalenie sumy wolnych pieniędzy

Podstawowym problemem jest to, że wiele osób żyje niestety ponad stan. To oczywiste, że często zazdrościmy sąsiadom zakupu nowego telewizora czy samochodu, ale zawsze pamiętajmy, aby mierzyć zamiary na nasze siły. Pierwszą sprawą powinno być więc przeanalizowanie naszych wydatków. Bierzemy więc kartkę do ręki i zapisujemy wszystkie nasze comiesięczne wydatki.

Nie są to oczywiście tylko rachunki. Na pewno każdy wie ile mniej więcej wydaje miesięcznie na jedzenie, na paliwo i temu podobne rzeczy. Po podsumowaniu będziemy doskonale widzieli nasze stałe zobowiązania, a po odjęciu tego od dochodów pozostaje nam wolna kwota do wykorzystania. Pamiętajmy, aby do podliczenia brać też nasze raty kredytów. To najgorsze zobowiązanie, z którego nie da się tak po prostu zrezygnować.

Planujemy swoje zakupy

Znamy już więc pieniądze, które każdego miesiąca pozostają nam na wydatki nadprogramowe. Czas teraz zastanowić się nad tym co powinniśmy kupić już za chwilę, a co może jeszcze trochę poczekać. Odpowiednio rozplanowując większe zakupy ograniczamy konieczność korzystania z kredytów i jednocześnie pozwalamy sobie na bezstresowe wyposażanie swojego domu. Warto zawsze pozostawić pewną rezerwę, którą na przykład wykorzystamy do odkładania na wakacje.

Poszukiwanie alternatyw

Pamiętajmy także o tym, że więcej pieniędzy zostanie nam na koniec miesiąca jeśli będziemy z głową nimi zarządzać. I tak może czasem warto zrezygnować z dojazdu do pracy samochodem na rzecz roweru? Być może w okolicy jest tańsza oferta telewizji kablowej, a wysoki abonament telefoniczny, który płacimy, nie jest przez nas w pełni wykorzystywany? Szukając dobrych alternatyw oszczędzanie stanie się o wiele łatwiejsze.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Komentarze użytkowników:

  1. Z tym poszukiwanie alternatywm to bym był trochę ostrozny, bo czasem można w tym zabrnąć za daleko i kupować największy badziew jaki tylko dostępny jest na rynku…

  2. Ja powiem tutaj jedno, a w zasadzie to dodam, przesanie ludzie zyc ponad stan, potem jest płakanie ze na kredyty nie ma, wychodzenie na ulice i plucie na banki, wystarczy troszkę ruszyc glową.

  3. Ogolnie korzystam z apki kontrolującej moje wydatki, naprawdę bardzo przydatne narzedzie, które mogę polecić każdemu. Początkowo trudno się zmusic do wklepywania tych informacji, ale ogolie po jakimś czasie to już samo idzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *